INFORMACJE OGÓLNE 

                                                           

"Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa Inwestująca w obszary wiejskie"

GRANT 5 - "Atrakcyjne Góry Sowie" 

Zadanie 1 - Mikroświat gnejsów Sowiogórskich

To zadanie polegające na zorganizowaniu wydarzenia oraz stworzeniu publikacji popularnonaukowej podnoszącej wiedzę o rodzimym masywie skalnym. Publikacja zostanie przetłumaczona na kilka języków oraz uzupełniona o filmy instruktażowe powiązane tematycznie z projektem.

Zadanie 2 - Roślinariusz Gór Sowich

To dwudniowe wydarzenie o tematyce zielarskiej, prezentujące rośliny użytkowe z Gór Sowich. W ramach zadania zostanie zorganizowana prelekcja oraz spacer botaniczny połączony z identyfikacją poszczególnych gatunków. Uczestnicy poznają zastosowanie oraz zasady zbioru suszenia i przetwarzania ziół, a także sporządzania z nich soków. Natomiast publikacja będzie prezentowała rośliny i zioła z terenu Gór Sowich.

Zadanie 3 - Góry Sowie – piękno do odkrycia

W ramach wydarzenia zostanie zorganizowany PIKNIK SOWIOGÓRSKI w celu promocji  zasobów kulturowych, przyrodniczych i historycznych obszaru. W publikacji zostanie ujęta twórczość autorów promujących Gminę Głuszyca. Wzbogaceniem tekstów poetyckich będzie prezentacja zdjęć wykonanych przez miejscowych pasjonatów fotografii. Na zdjęciach będą uwiecznione miejsca ukazujące walory krajobrazowe, historyczne i kulturowe Gminy Głuszyca.

Zadanie 4 - Dni Papieskie w Głuszycy

To wydarzenie kulturalne polegające na organizacji koncertu promującego otwartość na kulturę i zaangażowanie społeczności lokalnej. Elementem projektu będzie również wydanie publikacji poświęconej zabytkom obszaru oraz św. Janowi Pawłowi II.


REALIZACJE

Zadanie 1 - Mikroświat gnejsów Sowiogórskich

Celem projektu było przełamanie stereotypu oraz podniesienie poziomu świadomości o niezwykłości  masywu skalnego jakim są Gnejsy Sowiogórskie. Odbiorcami publikacji są zarówno mieszkańcy regionu (głównie uczniowie, ale też  dorośli czy seniorzy), a także turyści pragnący zwiedzić Gminy Sowiogórskie. Celem było zachęcenie potencjalnego turysty do spędzenia w promowanym regionie więcej  niż jednego czy dwa dni, szczególnie poza okresem szczytu wakacyjnego.

Streszczenie publikacji zostało przetłumaczone na język czeski, niemiecki i angielski co poszerza zakres odbiorców.

Ze względu na ochronę środowiska publikacja jest również dostępna bezpłatnie jako import pliku pdf dla bibliotek i szkół z terenu objętego Partnerstwem Sowiogórskim.

Uzupełnieniem publikacji są kilkuminutowe filmy instruktażowe odnoszące się do jej tematyki.

  1. Mikroświat gnejsów PL >>>>>                                         Zapora wodna >>>> obejrzyj 
  2. Mikroświat gnejsów CZ >>>>>                                         Polaryzacja     >>>> obejrzyj 
  3. Mikroświat gnejsów DE >>>>>                                         Antropocen     >>>> obejrzyj
  4. Mikroświat gnejsów EN >>>>>                                         Mikroskop       >>>> obejrzyj 

Zadanie 2 - Roślinariusz Gór Sowich

Celem projektu było przeprowadzenie dwudniowego wydarzenia: Roślinariusz Gór Sowich. Podczas pierwszego dnia przeprowadzono wykład wraz z prezentacją multimedialną, omawiając działanie i zastosowanie roślin leczniczych i jadalnych z regionu Gór Sowich. Drugiego dnia uczestnicy udali się na spacer botaniczny polegający na rozpoznawaniu gatunków dzikich roślin jadalnych, leczniczych, trujących oraz rzadkich i chronionych. Po spacerze przygotowano sok z dzikich roślin jadalnych przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej. Miała miejsce degustacja.

Celem wydarzenia było upowszechnianie wiedzy o właściwościach ziół i dzikich roślin. Ten cel został osiągnięty, warsztatowi towarzyszyła wspaniała atmosfera i chęć uczenia się. W ramach projektu powstał film oraz album.

Roślinariusz >>>> obejrzyj film 

Publikacja

Zadanie 3 - Góry Sowie – piękno do odkrycia

Podczas Pikniku Sowiogórskiego dzieci mogły uczestniczyć w zabawach ekologicznych, których celem było uświadomienie,  jak wielkim problemem jest zanieczyszczenie środowiska. Tematyka ekologii pojawiła się również w przedstawieniu teatralnym dla dzieci. Na scenie wystąpili również Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Głuszycy wykonujący utwory muzyczne. Przybyli uczestnicy mogli zobaczyć prace lokalnych artystów– mieszkańców obszaru LGD „Partnerstwo Sowiogórskie”, którzy zaprezentowali swoje robótki ręczne, obrazy oraz rzeźby z drewna. Udział w wydarzeniu przyczynił się do wzajemnego poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego.

Wydana w ramach zadania publikacja przedstawia twórczość autorów promujących Gminę Głuszyca. Wzbogaceniem tekstów poetyckich są zdjęcia  wykonane przez miejscowych pasjonatów fotografii.

Publikacja >>>>

Zadanie 4 - Dni Papieskie w Głuszycy

Niniejsze przedsięwzięcie przyczyniło się do przybliżenia nauki świętego Papieża - Polaka, a w szczególności zawartej myśli ekologicznej w jego nauczaniu. Ponadto wydarzenie zakładało również promocję dziedzictwa narodowego i kultury na obszarze LGD oraz wpłynęło na  umożliwienie dostępu do kultury. Artysta zaśpiewał utwory poświęcone osobie Świętego. Podczas wydarzenia zaprezentowali się m.in.: lokalne nieformalne zespoły seniorów, osoby indywidualne z lokalnej społeczności jak również „młode talenty” naszego regionu, które deklamowały wiersze poezji religijno-patriotycznej. Ponadto w ramach realizacji niniejszego przedsięwzięcia została opracowana specjalna publikacja poświęcona m.in. zabytkom na terenie LGD Partnerstwo Sowiogórskie jak również osobie św. Jana Pawła II.

Publikacja >>>>

Lokalna Grupa Działania
"PARTNERSTWO SOWIOGÓRSKIE"
Siedziba/Biuro LGD
ul. Grunwaldzka 26 
58-340 Głuszyca
KONTAKT

Więcej

OGŁASZAMY NABÓR
czwartek, 26 stycznia 2023
Szkolenie dla Wnioskodawców
środa, 25 stycznia 2023
OGŁASZAMY NABORY
środa, 25 stycznia 2023
Film promocyjny
wtorek, 21 grudnia 2021
Numer identyfikacyjny
wtorek, 21 grudnia 2021
Portal ARiMR
piątek, 1 grudnia 2017
doradztwo w biurze lgd
środa, 1 marca 2017
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
« Marzec   Maj »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930